Na rynku powszechnie spotyka się dzisiaj rury stalowe cynkowane. Czy wiesz, na czym polega cynkowanie i w jakim celu się do przeprowadza? Jest to proces, który znacząco wpływa na żywotność rur. W poniższym artykule omówimy, czym jest cynkowanie rur i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Na czym polega cynkowanie rur stalowych?

Cynkowanie rur stalowych to technika, która polega na pokryciu ich powierzchni warstwą cynku. Można to przeprowadzić na kilka sposobów, jednak najbardziej popularną i efektywną metodą jest cynkowanie ogniowe. Proces ten polega na zanurzeniu rury stalowej w roztopionym cynku o temperaturze około 450 stopni Celsjusza. Przed zanurzeniem rury są dokładnie oczyszczane z wszelkich zabrudzeń oraz przygotowywane do procesu cynkowania. W trakcie zanurzenia rury w kąpieli cynkowej następuje reakcja chemiczna między stalą a cynkiem, w wyniku której powstaje trwała powłoka cynkowa na powierzchni rury. Po wyjęciu rury z kąpieli cynkowej oraz ostudzeniu powłoka ta staje się twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję.

Zalety cynkowania rur stalowych

Dzięki cynkowaniu uzyskuje się szereg korzyści, które przekładają się na lepsze właściwości użytkowe rur. Przede wszystkim cynkowanie znacznie wydłuża żywotność rur, chroniąc je przed korozją. To główna zaleta, którą wymieniają producenci rur stalowych ocynkowanych. Korozja jest jednym z największych wrogów stali, a jej powstawanie może prowadzić do osłabienia konstrukcji i w konsekwencji do awarii instalacji. Cynkowane rury stalowe charakteryzują się również większą odpornością na ścieranie oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Kolejną zaletą cynkowania rur stalowych jest ich estetyka. Tak przygotowane rury mają charakterystyczny, srebrzysty wygląd, który może być atrakcyjny dla wielu klientów. Dzięki temu są one często wykorzystywane również w przemyśle budowlanym, gdzie estetyka odgrywa ważną rolę.