Balustrady na balkonach francuskich to jeden z symboli elegancji i wyrafinowania, które cechują architekturę we Francji. Są jednak coraz popularniejsze także w innych częściach świata. Mają swoje korzenie w okresie renesansu, kiedy to zaczęto przywiązywać dużą wagę do estetyki budynków oraz dbać o detale w architekturze. Ich wygląd zależy m.in. od materiałów wykorzystywanych do produkcji, ozdób i wykończeń, a także ich funkcjonalności.

Materiały używane w balustradach na balkonach francuskich

Materiały używane do produkcji balustrad na balkonach francuskich to głównie żeliwo, stal oraz aluminium. Żeliwo jest materiałem tradycyjnym i bardzo trwałym, często zdobionym różnorodnymi elementami dekoracyjnymi. Stal oraz aluminium są lżejszymi alternatywami, ale również odznaczają się dużą wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne.

Wzory i ozdobniki w balustradach na balkonach francuskich

Produkowane także przez nas balustrady i balkony francuskie cechują się również zróżnicowaniem pod względem wzorów i ozdób. Klasyczne wzory balustrad to przede wszystkim gięte, falowane linie, zwane też liniami łamanej fali. Występują one najczęściej w formie równoległych pasów lub pionowych słupków. Bardzo często elementy te są również wykańczane motywem liści, róż czy nawet owoców, co sprawia, że cała konstrukcja nabiera eleganckiego charakteru.

Funkcja balustrad francuskich

Balustrady francuskie pełnią zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Jest to niezbędny element konstrukcyjny, który zapewnia bezpieczeństwo oraz ochronę przed upadkiem z wysokości. Dlatego też balustrady są zawsze solidnie przymocowane do podłoża i mają odpowiednią wysokość (na ogół około 110 cm), aby spełniać swoją podstawową funkcję.

Warto dodać, że balkony francuskie są często stosowane w celach dekoracyjnych na budynkach, które nie mają wystarczającej przestrzeni na pełnowymiarowy balkon.