Stal jest jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w przemyśle i budownictwie. Wyprodukowane z niej rury oraz profile stalowe odgrywają ważną rolę w budowie różnego typu konstrukcji. Do wytwarzania tych elementów potrzebne są jednak konkretne rodzaje stali charakteryzujące się specyficznymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Z czego więc są wykonane rury i profile stalowe dostępne także u nas?

Stal konstrukcyjna niestopowa

Stal konstrukcyjna niestopowa jest powszechnie stosowana w przemyśle, ze względu na swoją wytrzymałość oraz łatwość obróbki. Jest często używana do produkcji rur i profili ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne. Stale konstrukcyjne niestopowe są wykorzystywane m.in. w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym czy energetycznym.

Stal konstrukcyjna stopowa

Stal konstrukcyjna stopowa zawiera dodatki stopowe takie jak chrom, nikiel, molibden, wanad czy tytan. Dodatki te wpływają na właściwości stali i sprawiają, że jest ona bardziej wytrzymała, odporna na korozję oraz wykazuje lepsze właściwości mechaniczne niż stal konstrukcyjna niestopowa. Rury i profile z tego typu materiału są używane w warunkach ekstremalnych, takich jak wysokie lub niskie temperatury czy duża wilgotność.

Stal kwasoodporna

Stal kwasoodporna charakteryzuje się wysoką odpornością na korozję nawet w agresywnym środowisku chemicznym. Rury i profile wykonane ze stali kwasoodpornej są często stosowane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym czy petrochemicznym, gdzie są narażone na działanie substancji chemicznych oraz wysokich temperatur.

Stal żaroodporna

Stal żaroodporna zawiera dodatki stopowe, które sprawiają, że jest ona odporna na działanie wysokich temperatur. Jest wykorzystywana przy produkcji rur i profili, które są używane m.in. w przemyśle hutniczym, energetycznym czy petrochemicznym. Stale żaroodporne mogą wytrzymywać temperatury powyżej 500°C, a niektóre nawet do 1100°C.