Rury w pomieszczeniach kojarzą nam się przede wszystkim z instalacjami wodnymi, centralnego ogrzewania i instalacjami gazowymi. Są niezbędne i funkcjonalne, a jednak są układane w taki sposób, by jak najlepiej można było je ukryć w domach, mieszkaniach, biurach i innych wnętrzach. Gdyby ktoś zapytał nas o inne zastosowanie rur w pomieszczeniach, w pierwszej chwili odpowiedź mogłaby być problematyczna, prawda? – Zerknijmy na rury stosowane w meblarstwie.

Rury metalowe jako elementy konstrukcyjne mebli

Metalowe rury, przede wszystkim rury stalowe i rury aluminiowe, są wykorzystywane do rzemieślniczego wyrobu i masowej produkcji mebli o szkieletowej konstrukcji. Pierwsze skojarzenia: stół, stoik lub ława z nogami wykonanymi z estetycznie obrobionych rur, czy krzesła z nogami z rur o kwadratowym, okrągłym, czasem prostokątnym przekroju. Z rur można projektować także regały – np. otwarte regały, w których umieszczamy książki lub dekoracje, domowe rośliny, czy całe zestawy ciekawie skomponowanych ozdób.

Garderoby, półki i elementy wewnętrzne mebli wykonywane z rur

Rury metalowe sprawdzają się także jako elementy garderoby. Mogą to być na przykład lekkie stelaże umieszczane najczęściej w przedpokojach, gdzie wieszamy kurtki, torebki itd. Rury to też elementy przedpokojowych regalików na buty oraz półek, które w łatwy sposób zamocujemy do ścian. Są również częścią pokojowej garderoby w pełnym wydaniu, gdzie na rurach na wieszakach ląduje nie tylko odzież wierzchnia, ale cała galeria noszonych przez nas ubrań. W zamkniętych szafach i szafkach rury są też często mocowane poziomo do drzwiczek. Rury stalowe i wykonywane z innych materiałów to zatem nie tylko instalacje, przez które przepływa ciepła lub zimna woda, czy gaz doprowadzany do kuchni lub łazienki.