Profile zamknięte kształtowane są z blachy poprzez system napędzanych rolek. Obracające się walce nadają arkuszom blachy pożądaną formę. Po osiągnięciu kształtu profil jest zgrzewany — element wprowadzany jest do wzbudnika nagrzewnicy indukcyjnej. W miejscu zetknięcia się dwóch końców profilu w wyniku indukcji elektromagnetycznej wywoływana jest wysoka temperatura, która warunkuje powstanie zgrzewu. Równomierny proces zgrzewania możliwy jest poprzez automatyczny posuw profilu stalowego przez cewkę indukcyjną. Krawędzie profilu są zgrzewane i dociskane, w wyniku czego powstaje szew wzdłużny.

Zgrzewanie indukcyjne to w pełni zautomatyzowany proces. Do zalet zgrzewania należy niskie zużycie energii, co wpływa na koszty produkcji. Procesy są powtarzalne i kontrolowane, dzięki czemu odpad materiału zostaje ograniczony do minimum. Co więcej, systemy zgrzewu indukcyjnego mogą zostać zintegrowane z liniami produkcyjnymi.

Najważniejsze etapy indukcyjnego zgrzewania profili

Jednym z kluczowych elementów procesu zgrzewania indukcyjnego jest cewka indukcyjna, czyli wzbudnik. Wzbudniki muszą mieć odpowiedni kształt i właściwości a jako materiał izolacyjny służy teflon lub rilsan. Kluczowy jest także dobór materiału osłonowego – dobra ochrona jest szczególnie ważna przy stosowaniu wysokiej jakości rdzenia ferrytowego. Rurki osłonowe wykonywane są głównie z żywicy epoksydowo-szklanej i dostosowywane są do pracy w temperaturach od 180 do 220 stopni Celsjusza. Podobnie jak wzbudniki, rurki mogą mieć różne rozmiary i kształty.

W procesie produkcji profili stalowych powstaje wypływka, którą skrawa się płytkami z węglika spiekanego oraz noży i pierścieni. Płytki przeznaczone są do usuwania wypływki wewnętrznej i montowane są na oprawce. Natomiast noże i pierścienie stosuje się w układach mechanicznych, hydraulicznych i pneumatycznych.