Współcześnie profile stalowe jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów konstrukcyjnych w branży budowlanej. Z racji swojej konstrukcji i zastosowań, muszą one być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Jak to się odbywa?

Elementy konstrukcyjne, w tym dostępne również w naszej ofercie profile stalowe owalne muszą podlegać procesowi ochrony przed korozją. W zależności od warunków, w jakich element zostanie wykorzystany oraz jego funkcji, stosowane są różne sposoby ochrony.

Ocynkowanie ogniowe jako uniwersalna metoda

Ocynkowanie ogniowe polega na pokryciu profilu stalowego warstwą cynku. Jest to zanurzenie elementu w cynkowym roztworze o odpowiednio wysokiej temperaturze. Na skutek reakcji chemicznej między cynkiem a powierzchnią stali na profilu tworzy się warstwa stopu cynku ze stalą. Powstała powłoka cynkowa chroni profil przed korozją.

Malowanie proszkowe

Inną metodą ochrony przed korozją jest malowanie proszkowe. Polega ono na naniesieniu specjalnej farby proszkowej na powierzchnię oczyszczoną i zagruntowaną. Po pokryciu farbą element poddawany jest procesowi utrwalenia w piecu grzewczym. Takie rozwiązanie skutkuje uzyskaniem bardzo trwałej i odpornej na korozję powłoki, jest jednak znacznie droższe niż ocynkowanie ogniowe.

Jakie są inne techniki zabezpieczające przed korozją?

W branży budowlanej stosowane są także inne metody ochrony profili stalowych przed korozją, takie jak nanoszenie powłok lakierniczych lub stosowanie specjalnych impregnatów antykorozyjnych. Wszystkie one mają na celu zwiększenie trwałości i odporności konstrukcji.

Właściwe zabezpieczenie profilu stalowego owalnego przed korozją jest kluczowe dla trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest ocynkowanie ogniowe, jednak każda z metod ochrony ma swoje wady i zalety i powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i warunków użytkowania elementu.