Półfabrykaty i gotowe elementy to rozmaite konstrukcje oraz części i podzespoły do maszyn i urządzeń. Półfabrykaty powstają głównie z metali, betonu i tworzyw sztucznych. Mogą mieć różne kształty, wymiary oraz masę. Podstawową zasadą obowiązującą podczas magazynowania i transportowania prefabrykatów jest dbałość o to, aby elementy nie utraciły swoich pierwotnych właściwości, dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków, zgodnych z zaleceniami producenta. Konieczne jest dobranie elementów zabezpieczających do gabarytów przewożonych prefabrykatów, których nie można podzielić na mniejsze części na czas przewozu.

Bardzo często stosuje się naczepy niskopodwoziowe wyposażone w rozkładany pokład ładunkowy oraz stojaki transportowe, które dostosowane są do przewozu na przykład okien czy też balustrad. Stojaki można transportować wózkiem widłowym, co znacznie ułatwia ładunek i rozładunek. Dostępne są także konstrukcje do składowania piętrowego oraz przewożenia długich elementów. Stojaki dostosowane są także do obsługi za pomocą dźwigów HDS i suwnic.

Transport prefabrykatów

Półfabrykaty wytwarzane są na hali produkcyjnej, a następnie w postaci gotowych do montażu elementów przewożone na plac budowy. Transport różnych konstrukcji jest skomplikowanym pod względem logistycznym przedsięwzięciem, ponieważ nie każdy samochód dostawczy nadaje się do przewozu ładunków o niejednorodnych kształtach.

Przykładem elementów gotowych do montażu są przęsła ogrodzeniowe i balustrady, które na czas transportu muszą zostać stabilnie zamocowane. Przęsła nie mogą w czasie transportu zostać zarysowane ani zdeformowane, ponieważ rzutuje to na ich walory użytkowe. Kluczowy jest zatem odpowiedni dobór środka transportu oraz stosowanie zabezpieczeń w postaci stojaków transportowych.